Etologický výzkum
2015

V roce 2015  proběhla u nás ve Vladykově dvoře akce, kterou jsme nazvali „Etologický výzkum – Co dělají koně ve dne a v noci“. Zúčastnilo se ho přes padesát dětí a dospělých. Jeho cílem bylo využít postupů vědeckého výzkumu v oblasti etologie koní k obohacení vědomostí a specifických dovedností dětí z našeho kroužku přirozené komunikace s koňmi a přispět i k jejich dalšímu osobnostnímu rozvoji.

Často máme zkreslené představy o sociálních ale i biologických potřebách koní. Střet světa lidí a koní může být plný iluzí a nedorozumění. Postupy používané při vědeckém výzkumu nám mohou umožnit nejen nahlédnout do skutečné reality života koní, ale i pocítit, co je to zodpovědnost za prováděnou práci, jaké úsilí a trpělivost taková práce vyžaduje, a jak obtížné je zachovat si objektivitu a podřídit svoje chování a jednání dlouhodobému cíli.

Bylo náročné celé hodiny sledovat koně, co dělají, vše pečlivě zapisovat a přitom se jich nesmět ani dotknout, abychom neporušili přísná pravidla vědeckého výzkumu. Jasně že jsme se museli po skupinkách střídat – nikdo z nás by nebyl schopen vydržet vzhůru celých 24 hodin. Přes den pozorovaly koně skupinky mladších dětí a v noci přebrali štafetu ti starší. Pro všechny to byl nevšední zážitek, ale co je ještě důležitější – zjistili jsme spoustu věcí, které jsme nečekali. Člověk má totiž obvykle velmi zkreslené představy o tom, jací koně jsou, co je pro ně přirozené a co vlastně od nás lidí nejvíce potřebují.

Výsledky výzkumu starší děti statisticky zpracovaly pomocí počítačového programu a natočily i krátký animovaný film pro své mladší kamarády, které by výsledky našeho společného výzkumu ve formě grafů nejspíš nezaujaly.

Děti z našeho klubu prezentovaly v roce 2016 výsledky svého výzkumu
na Konferenci o hiporehabilitaci v Brně jako ostřílení profíci.

" … So slzami v očiach od šťastia som sledovala prednášku o Využití metod etologického výzkumu při AVK kde dievčatá z Vladykůvho dvora predniesli svoju štúdiu. Mala som pocit, že by som ten výskum chcela robiť s nimi.“

Přikládáme citaci z FB od slovenské účastnice konference